Гледам National Geographic и виждам реклама пропаганда за намаляването на използването на найлоновите торбички. Много добра инициатива, която ще ни накара да се замислим и наистина да намалим употребата им. Всички сме свидетели на нерегламентирани сметища със стотици торбички, раздухвани от вятъра и закачени по клоните на дърветата. Не виждаме обаче какво се случва в моретата и океаните. Твърди се, че една торбичка се разгражда за над 100 години! Заравянето им под земята в сметище е замазване на проблема а не истинско решение. Трябва да си наистина глобално мислещ и обикновените проблеми да не те морят за да се замисляш над тези световни проблеми. Образованието разбира се е задължителна предпоставка.
За какво си мисля аз обаче?! Една бутилка, пластмасова, 1.5 литра е съставена от PVC и е от доста дебел материал. Тази бутилка тежи около 30 грама и от нея могат да се направят 10-20 найлонови торбички. Защо никой не говори за намаляването на употребата им? Та нали с премахването на една бутилка ще постигнем 10-20 пъти по-добър успех? Освен това промяната ще стане лесно – още в производителя. Няма нужда да се правят всевъзможни реклами и пропаганди, просто трябва да се “принуди” съответния производител да използва по-екологични методи. Защо това не се прави?
Според официалните данни Кока кола харчи за реклама около 2.4 – 2.5 милиарда долара годишно! Това са уникални пари, които отиват за реклама, а няма ли тази реклама да е по-ефективна чрез намаляване на пластмасата и преминаване към по-скъпа опаковка, на която да пише например: “тази бутилка е за наша сметка”. Да, така ще останат много медии лишени от тези средства. А вероятно такъв огромен поток от средства не става незабелязано от различни политици и вероятно е под разлини регулации на различни кръгове. Не, не е само тази компания, въпреки, че е най-голямата. Има и много други.
Явно НЕ ИСКАТ да го направят?! А тогава защо ни заблуждават с рекламите за спестяване на торбичките? Въвеждането на данък над торбичките всъщност не беше ли заради данъка, а не заради спестяването. Защо няма данък на бутилките?
Във всяка сметка, която получавам за ток, вода и какво ли не има призив за отказ от хартиена фактура с цел опазване на околната среда. Добре, страхотна инициатива. А защо няма електронно здравеопазване? Колко хартия се харчи там?!?!?! Всяка една рецептичка и стотици документи се печатат, а общопрактикуващите лекари не случайно си купуват професионални банкови принтери. Явно пак ножицата в държавата ни е различно разтворена за различните субекти.
Отказването от хартиената фактура и от найлоновата торбичка е важно за опазването на бъдещето на планетата ни. Но притъпяването на проблема означава изтласкване на решението му във времето. А в крайна сметка точно това се постига като краен ефект. Нещо има сбъркано…